Vishay/Dale RNC50H9650BSRE6
RNC50H9650BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H9650BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 965 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H9650BSRE6.pdf
Availability of RNC50H9650BSRE6
QUANTITY
RNC50H9650BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H9650BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H9650BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)965
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H9650BSRE6
Related LinksRNC50H9, RNC50H9650BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H9650BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H9650BSRE6
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FUSE 50A 1250V 1BKN/80 AR CU datasheet.pdf
IC TRANSMISSION MOD 32-HVQFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 36-75VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 24QFN datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISR 2.93V SOT23-3 datasheet.pdf
DIE SET TYPE 'C' CRIMP datasheet.pdf
CABLE 12COND 18AWG SLATE 100' datasheet.pdf
OUTLET STRIP 20A CORD 10 FOOT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 3V SOT23-3 datasheet.pdf