Vishay/Dale RNC50H9652DSBSL
RNC50H9652DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H9652DSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 96.5K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H9652DSBSL.pdf
Availability of RNC50H9652DSBSL
QUANTITY
RNC50H9652DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H9652DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H9652DSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)96.5k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H9652DSBSL
Related LinksRNC50H9, RNC50H9652DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H9652DSBSL Details Description
Related parts for RNC50H9652DSBSL
CAP ALUM 1500UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 200MW SOD323 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 9A 15 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
IBC MODULE 9.6VDC 48A 500W datasheet.pdf
RES 8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 24VC 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
IC SDRAM 128M 166MHZ 90BGA datasheet.pdf
CAP CER 9.8PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf