Vishay/Dale RNC50H9762DPB14
RNC50H9762DPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H9762DPB14
Brief Description
RES 97.6K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H9762DPB14.pdf
Availability of RNC50H9762DPB14
QUANTITY
RNC50H9762DPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H9762DPB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H9762DPB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)97.6k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H9762DPB14
Related LinksRNC50H9, RNC50H9762DPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H9762DPB14 Details Description
Related parts for RNC50H9762DPB14
RES MO 2W 22 OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR DUAL 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP LOW datasheet.pdf
CABLE 3COND 18AWG GRAY 2500' datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 800MHZ 425TEPBGA datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 15V 3A TO220-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE 0-250BARG 0-.1V datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.3V datasheet.pdf