Vishay/Dale RNC50J1002BPB14
RNC50J1002BPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1002BPB14
Brief Description
RES 10K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1002BPB14.pdf
Availability of RNC50J1002BPB14
QUANTITY
RNC50J1002BPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1002BPB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J1002BPB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1002BPB14
Related LinksRNC50J1, RNC50J1002BPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1002BPB14 Details Description
Related parts for RNC50J1002BPB14
RES SMD 3.01KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG PUSH-PULL INV ISO 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 13C OLIVE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 16V X5R 0805 datasheet.pdf
RES 500 OHM 8W 1% TO220 datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 9V 5W datasheet.pdf
TV 39C 38#22D 1#8(QUAD) SKT RE datasheet.pdf
TV 39C 38#22D 1#8(QUAD) PIN RE datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 1.5W SMA datasheet.pdf