Vishay/Dale RNC50J1002BPRE6
RNC50J1002BPRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1002BPRE6
Brief Description
RES 10K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1002BPRE6.pdf
Availability of RNC50J1002BPRE6
QUANTITY
RNC50J1002BPRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1002BPRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J1002BPRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1002BPRE6
Related LinksRNC50J1, RNC50J1002BPRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1002BPRE6 Details Description
Related parts for RNC50J1002BPRE6
FIXED IND 56UH 10.2A 17 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOEIAJ datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS JAMNUT SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 25POS 30AU datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 50V X8L 0603 datasheet.pdf
CABLE CONN 4POLE datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM T766 datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 400V 1.5A SOD57 datasheet.pdf
CAP CER 24PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf