Vishay/Dale RNC50J1002BPRSL
RNC50J1002BPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1002BPRSL
Brief Description
RES 10K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1002BPRSL.pdf
Availability of RNC50J1002BPRSL
QUANTITY
RNC50J1002BPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1002BPRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1002BPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1002BPRSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1002BPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1002BPRSL Details Description
Related parts for RNC50J1002BPRSL
OSC XO 150.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 13POS PIN datasheet.pdf
FREEDOM BOARD KINETIS L datasheet.pdf
RES 33K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC RCVR DGTL AUDIO 192KHZ 28SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS INLINE W/PINS datasheet.pdf