Vishay/Dale RNC50J1003BSB14
RNC50J1003BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1003BSB14
Brief Description
RES 100K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1003BSB14.pdf
Availability of RNC50J1003BSB14
QUANTITY
RNC50J1003BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1003BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J1003BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1003BSB14
Related LinksRNC50J1, RNC50J1003BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1003BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J1003BSB14
COUNTER LCD 6 CHAR 5V T/H datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
THERMOSTAT 80 DEG C NO FASTON datasheet.pdf
IC MCU ARM 32KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR M30 15MM PNP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
Connector Socket 78 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE PIN datasheet.pdf
LED COB WHT datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 5% 1000VDC AXIA datasheet.pdf