Vishay/Dale RNC50J1003FRRSL
RNC50J1003FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1003FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1003FRRSL.pdf
Availability of RNC50J1003FRRSL
QUANTITY
RNC50J1003FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1003FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1003FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1003FRRSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1003FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1003FRRSL Details Description
Related parts for RNC50J1003FRRSL
CONN RING 2/0 AWG #1/2 SOLIS datasheet.pdf
IC OTP 2MBIT 150NS 40DIP datasheet.pdf
IPM MOD CMPCT DUAL 600V 600A datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 240 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
40W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
CONN PLUG DIN 16POS VERT GOLD datasheet.pdf
TFLEX SF650 18" X 18" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf