Vishay/Dale RNC50J1012BSR36
RNC50J1012BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1012BSR36
Brief Description
RES 10.1K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1012BSR36.pdf
Availability of RNC50J1012BSR36
QUANTITY
RNC50J1012BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1012BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC50J1012BSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1012BSR36
Related LinksRNC50J1, RNC50J1012BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1012BSR36 Details Description
Related parts for RNC50J1012BSR36
TRIMMER 10K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 4KX9 10NS 64QFP datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 9-36VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 8.25 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125" datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf