Vishay/Dale RNC50J1013BSRSL
RNC50J1013BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1013BSRSL
Brief Description
RES 101K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1013BSRSL.pdf
Availability of RNC50J1013BSRSL
QUANTITY
RNC50J1013BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1013BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1013BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)101k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1013BSRSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1013BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1013BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J1013BSRSL
DIP CABLE - HDM20H/AE20M/HDM20H datasheet.pdf
FRONT STRIP GUIDE datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR M12 3MM NO datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 2500W datasheet.pdf
MULTI-PAIR 4COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
IC ADC 16BIT PAR 8CH 56TQFN datasheet.pdf
CAP CER 56PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf