Vishay/Dale RNC50J1020DSB14
RNC50J1020DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1020DSB14
Brief Description
RES 102 OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1020DSB14.pdf
Availability of RNC50J1020DSB14
QUANTITY
RNC50J1020DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1020DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J1020DSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)102
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1020DSB14
Related LinksRNC50J1, RNC50J1020DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1020DSB14 Details Description
Related parts for RNC50J1020DSB14
CAP CER 3.3PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 3.32K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RND SPACER 0.032" NYLON 17.53MM datasheet.pdf
RES 124K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
SL 5.08HC/03/180B 3.2SN OR BX datasheet.pdf
T5009-6, 2NC+2NO BBM, 3 X 1/2 NP datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 101POS GOLD datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS 1MM datasheet.pdf