Vishay/Dale RNC50J1021BSB14
RNC50J1021BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1021BSB14
Brief Description
RES 1.02K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1021BSB14.pdf
Availability of RNC50J1021BSB14
QUANTITY
RNC50J1021BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1021BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J1021BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.02k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1021BSB14
Related LinksRNC50J1, RNC50J1021BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1021BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J1021BSB14
IC OVERVOLT PROT REG 12-DFN datasheet.pdf
V.34 PARALLEL DATA datasheet.pdf
VARISTOR 200V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
LEVER TYPE FUSE TERM BLOCK datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 10 OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 43POS PIN datasheet.pdf
CLEAN & STRIP UNITIZED WHEEL 7S datasheet.pdf
CAP CER 330PF 630V CH 1206 datasheet.pdf
CONN ARRAY FEMALE 400POS SMD datasheet.pdf
CAP CER 2PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf