Vishay/Dale RNC50J1022BSRE6
RNC50J1022BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1022BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10.2K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1022BSRE6.pdf
Availability of RNC50J1022BSRE6
QUANTITY
RNC50J1022BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1022BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J1022BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1022BSRE6
Related LinksRNC50J1, RNC50J1022BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1022BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J1022BSRE6
SWITCH ROCKER SPST 15A 125V datasheet.pdf
CONV DC/DC DUAL 5/3.3V OUT 50W datasheet.pdf
CONV DC/DC +/-15V +/-575MA DIP datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 0402 SMD datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWAY .100 64POS VE datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES SMD 6.2 OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
VARISTOR 900V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf