Vishay/Dale RNC50J1051BSRSL
RNC50J1051BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1051BSRSL
Brief Description
RES 1.05K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1051BSRSL.pdf
Availability of RNC50J1051BSRSL
QUANTITY
RNC50J1051BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1051BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1051BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.05k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1051BSRSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1051BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1051BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J1051BSRSL
CAP ALUM 220UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 569 OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES SMD 1.74K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES SMD 104 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
FILTER SAW IF 119.60MHZ SMD datasheet.pdf
RES 20 OHM 10W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 1KV NP0 1111 datasheet.pdf