Bourns Inc. 5800-100-RC
5800-100-RC picture photo
Mfg. Part Number
5800-100-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 1.28A 33 MOHM TH
Datasheet Download
5800-100-RC.pdf
Availability of 5800-100-RC
QUANTITY
5800-100-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 5800-100-RC
Internal Part NumberEIS-5800-100-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series5800
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±10%
Current Rating1.28A
Current - Saturation4.1A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)33 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.275" Dia x 0.700" L (6.99mm x 17.78mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5800-100-RC
Related Links5800-, 5800-100-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
5800-100-RC Details Description
Related parts for 5800-100-RC
SENSOR 1000PSIS 7/16 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
IC FREQ SYNTHESIZER 20-TSSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 2A DO214AA datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 15A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
DUST CAP FOR FC/ST CONNECTORS datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS INLINE PIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 10A PUSH-PULL datasheet.pdf