Vishay/Dale RNC50J1060BSRE6
RNC50J1060BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1060BSRE6
Brief Description
RES 106 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1060BSRE6.pdf
Availability of RNC50J1060BSRE6
QUANTITY
RNC50J1060BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1060BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J1060BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)106
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1060BSRE6
Related LinksRNC50J1, RNC50J1060BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1060BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J1060BSRE6
CONN HEADER 2POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20V 10% 1210 datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 25POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
PLIER 378M datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES SMD 32.4K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ7-12S OLIV datasheet.pdf
CAP FILM 0.0075UF 5% 2500VDC AXI datasheet.pdf