Cornell Dubilier Electronics SLP562M080H7P3
SLP562M080H7P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLP562M080H7P3
Brief Description
CAP ALUM 5600UF 20% 80V SNAP
Datasheet Download
SLP562M080H7P3.pdf
Availability of SLP562M080H7P3
QUANTITY
SLP562M080H7P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLP562M080H7P3
Internal Part NumberEIS-SLP562M080H7P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSLP
PackagingBulk
Capacitance5600µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)59 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.8A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLP562M080H7P3
Related LinksSLP562M, SLP562M080H7P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLP562M080H7P3 Details Description
Related parts for SLP562M080H7P3
RES SMD 20K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ4 M25 datasheet.pdf
CONTROL PWR RELAY OUT CHASSIS MT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 56POS STRGHT PINS datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 50V Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 1.91 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC BUS BUFFER TRI-ST QD 14SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A DO204AL datasheet.pdf