Vishay/Dale RNC50J1062BSRSL
RNC50J1062BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1062BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10.6K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1062BSRSL.pdf
Availability of RNC50J1062BSRSL
QUANTITY
RNC50J1062BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1062BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1062BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1062BSRSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1062BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1062BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J1062BSRSL
RACEWAY 1CHAN MD AD LGY10' datasheet.pdf
CAP TACTILE SQUARE WHITE datasheet.pdf
CAP CER 0.70PF 16V C0H 0402 datasheet.pdf
RES SMD 348 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X15MM BALL 5VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 0.068 OHM 1% 0.4W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 16V JB 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.036UF RADIAL datasheet.pdf