Vishay/Dale RNC50J1070DSRE6
RNC50J1070DSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1070DSRE6
Brief Description
RES 107 OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1070DSRE6.pdf
Availability of RNC50J1070DSRE6
QUANTITY
RNC50J1070DSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1070DSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J1070DSRE6
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)107
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1070DSRE6
Related LinksRNC50J1, RNC50J1070DSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1070DSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J1070DSRE6
SWITCH DIP SIP 4POS datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK CM 10MSOP datasheet.pdf
RES SMD 54.9KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC RELAY PHOTOVO 250V 170MA 8SMD datasheet.pdf
IC FPGA 37 I/O 108QFN datasheet.pdf
RES 120 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP3T SLD NONSHORT datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf