Vishay/Dale RNC50J1072BSR36
RNC50J1072BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1072BSR36
Brief Description
RES 10.7K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1072BSR36.pdf
Availability of RNC50J1072BSR36
QUANTITY
RNC50J1072BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1072BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC50J1072BSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1072BSR36
Related LinksRNC50J1, RNC50J1072BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1072BSR36 Details Description
Related parts for RNC50J1072BSR36
IC REG BUFFER 14-BIT 48-TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A 30POS .100 GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 1.5KV X7R 1808 datasheet.pdf
TXRX ESD 5V RS-485/422 8-MSOP datasheet.pdf
DGTL SW BCD LNNS ONLY 0 VSBL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONN PWR JACK 2X6.4MM T/H IP68 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.05K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf