Nichicon UPM1E101MED1TD
UPM1E101MED1TD picture photo
Mfg. Part Number
UPM1E101MED1TD
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UPM1E101MED1TD.pdf
Availability of UPM1E101MED1TD
QUANTITY
UPM1E101MED1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPM1E101MED1TD
Internal Part NumberEIS-UPM1E101MED1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesPM
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current245mA
Impedance240 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPM1E101MED1TD
Related LinksUPM1E10, UPM1E101MED1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UPM1E101MED1TD Details Description
Related parts for UPM1E101MED1TD
IC MCU 8BIT 3KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL 1MM DIP 40 POS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 8.7A DPAK datasheet.pdf
RECEPT WRAPOST .015-.025" .592" datasheet.pdf
IC RES TEMP 50/50K W/3MON 16-BGA datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.335" 5MM 3LD datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 12V 150W 12.5A datasheet.pdf