Nichicon UHV1E151MED1TA
UHV1E151MED1TA picture photo
Mfg. Part Number
UHV1E151MED1TA
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UHV1E151MED1TA.pdf
Availability of UHV1E151MED1TA
QUANTITY
UHV1E151MED1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UHV1E151MED1TA
Internal Part NumberEIS-UHV1E151MED1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current220mA
Impedance100 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHV1E151MED1TA
Related LinksUHV1E15, UHV1E151MED1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UHV1E151MED1TA Details Description
Related parts for UHV1E151MED1TA
RES SMD 2.26KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
OSC XO 33.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 48V datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS 26AWG .100 BLUE datasheet.pdf
CONN RCPT CPC 19POS R/A datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 4KB FLASH 20DIP datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN ASSY SIDE/TOP ENTRY 4+2+GND datasheet.pdf
FC-FC SIMPLEX ASSEM 3M datasheet.pdf
RES SMD 64.2 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf