Vishay/Dale RNC55J1673BSB14
RNC55J1673BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1673BSB14
Brief Description
RES 167K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1673BSB14.pdf
Availability of RNC55J1673BSB14
QUANTITY
RNC55J1673BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1673BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J1673BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)167k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1673BSB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J1673BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1673BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J1673BSB14
FILTER SAW 1.88GHZ PCS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
MGRID HDR SHRD VT SLOT/STDF datasheet.pdf
IC FPGA 708 I/O 1020FBGA datasheet.pdf
IC OPAMP CFA DIE datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM datasheet.pdf
250 TB SPR CLA 180D A datasheet.pdf
F39-LE2 datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf