Vishay/BCcomponents SFR2500001270FR500
SFR2500001270FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500001270FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 127 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500001270FR500.pdf
Availability of SFR2500001270FR500
QUANTITY
SFR2500001270FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500001270FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500001270FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)127
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500001270FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500001270FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500001270FR500 Details Description
Related parts for SFR2500001270FR500
RES ARRAY 8 RES 470 OHM 2512 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
IC GATE AND 1CH 2-INP SOT-23-5 datasheet.pdf
CABLE HDMI 28AWG 1METER YELLOW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
CABLE MARKER WSM 10 3 200/PK datasheet.pdf
TESTER 600V/400A datasheet.pdf
IC 8051 MCU 96K FLASH 48-QFP datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 15POS 0.50MM R/A datasheet.pdf