Vishay/Dale RNC50J1093BSRE6
RNC50J1093BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1093BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 109K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1093BSRE6.pdf
Availability of RNC50J1093BSRE6
QUANTITY
RNC50J1093BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1093BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J1093BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)109k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1093BSRE6
Related LinksRNC50J1, RNC50J1093BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1093BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J1093BSRE6
CONN HEADER .100 SINGL R/A 16POS datasheet.pdf
TRANS NPN 160V 1.5A SOT89 datasheet.pdf
IC REG BCK 2.5V 0.5A SYNC TSOT23 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 2.7A SOT23-3 datasheet.pdf
THERMAL PAD 30X30X1MM datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
MODULE WITH SPRING-CAGE 26POS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 180V 200MA DO213 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 20POS datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 12VDC WIRE datasheet.pdf