Vishay/Dale RNC50J10R0BSRE6
RNC50J10R0BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J10R0BSRE6
Brief Description
RES 10 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J10R0BSRE6.pdf
Availability of RNC50J10R0BSRE6
QUANTITY
RNC50J10R0BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J10R0BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J10R0BSRE6
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J10R0BSRE6
Related LinksRNC50J1, RNC50J10R0BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J10R0BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J10R0BSRE6
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 18POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 14 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
IC OPAMP GP 200MHZ RRO SC70-5 datasheet.pdf
RES 220 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 195MA 1.8 OHM datasheet.pdf