Vishay/Dale RNC50J1100FSB14
RNC50J1100FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1100FSB14
Brief Description
RES 110 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1100FSB14.pdf
Availability of RNC50J1100FSB14
QUANTITY
RNC50J1100FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1100FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J1100FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)110
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1100FSB14
Related LinksRNC50J1, RNC50J1100FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1100FSB14 Details Description
Related parts for RNC50J1100FSB14
TVS DIODE 60VWM 96.8VC SMB datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 35POS R/A datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 75A TO220AB datasheet.pdf
RES SMD 9.31KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 402 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
OUTPUT MODULE DC MINI 18MA 5VDC datasheet.pdf
IC FIFO 64KX9 25NS 32PLCC datasheet.pdf
DIODE 1PH 25A 800V GBPC datasheet.pdf
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 8SMDIP datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 300MW SOT23 datasheet.pdf