Vishay/Dale RNC50J1103BRBSL
RNC50J1103BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1103BRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 110K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1103BRBSL.pdf
Availability of RNC50J1103BRBSL
QUANTITY
RNC50J1103BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1103BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1103BRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)110k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1103BRBSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1103BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1103BRBSL Details Description
Related parts for RNC50J1103BRBSL
POT 1M OHM 0.15W CARBON LINEAR datasheet.pdf
MOSFET RF N-CHAN 28V 26W NI-880 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 60.4K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 768K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
BOARD EVAL 122.88MHZ CLOCK datasheet.pdf
POWER CONTROL MODULE CLASS 1M datasheet.pdf
LB ILLUM PUSHBUTTON CAP datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf