Vishay/Dale RNC50J1110DSB14
RNC50J1110DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1110DSB14
Brief Description
RES 111 OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1110DSB14.pdf
Availability of RNC50J1110DSB14
QUANTITY
RNC50J1110DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1110DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J1110DSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)111
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1110DSB14
Related LinksRNC50J1, RNC50J1110DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1110DSB14 Details Description
Related parts for RNC50J1110DSB14
VARISTOR 735V 6.5KA BASE datasheet.pdf
CAP CER 43PF 2KV NP0 1206 datasheet.pdf
IC ETHERNET SWITCH 16X8 56WQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 511K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 34K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN HDR 19POS 0.100 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf