Vishay/Dale RNC50J1112BSRE6
RNC50J1112BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1112BSRE6
Brief Description
RES 11.1K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1112BSRE6.pdf
Availability of RNC50J1112BSRE6
QUANTITY
RNC50J1112BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1112BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J1112BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1112BSRE6
Related LinksRNC50J1, RNC50J1112BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1112BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J1112BSRE6
TRANS NPN 400V 5A TO-220F datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 16K EE 14TSSOP datasheet.pdf
KIT ETHERNET RCM3720 US datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 250V 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
SLAS 24 WITH RF 15 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 300V 1A DO41 datasheet.pdf