Vishay/Dale RNC50J1141BSRE6
RNC50J1141BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1141BSRE6
Brief Description
RES 1.14K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1141BSRE6.pdf
Availability of RNC50J1141BSRE6
QUANTITY
RNC50J1141BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1141BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J1141BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.14k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1141BSRE6
Related LinksRNC50J1, RNC50J1141BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1141BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J1141BSRE6
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 1KV NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 6POS DL .100 R/A datasheet.pdf
MCU ARM 768KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 20K OHM 9SIP datasheet.pdf
CAP ARRAY 10000PF 50V JB 0805 datasheet.pdf
CLAMP MGS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
LED WARM WHITE 3500K 80CRI 2SMD datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 250VDC AXIAL datasheet.pdf