Vishay/Dale RNC50J1151BSR36
RNC50J1151BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1151BSR36
Brief Description
RES 1.15K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1151BSR36.pdf
Availability of RNC50J1151BSR36
QUANTITY
RNC50J1151BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1151BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC50J1151BSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.15k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1151BSR36
Related LinksRNC50J1, RNC50J1151BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1151BSR36 Details Description
Related parts for RNC50J1151BSR36
CONN FFC BOTTOM 17POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 110MA 8 OHM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 5MM datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN CAP FOR .2M. RCPT datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 30PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf