Vishay/Dale RNC50J1153BSBSL
RNC50J1153BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1153BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 115K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1153BSBSL.pdf
Availability of RNC50J1153BSBSL
QUANTITY
RNC50J1153BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1153BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1153BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)115k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1153BSBSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1153BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1153BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J1153BSBSL
RES SMD 2.2K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 24V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 130KHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
PUNCH PIN HEAVY DUTY 8MM datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
LED DURIS E5 COOL WHT 5000K 4SMD datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
MICRO 9 P 20" YEL JACKS LP datasheet.pdf