Vishay/Dale RNC50J1172BSBSL
RNC50J1172BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1172BSBSL
Brief Description
RES 11.7K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1172BSBSL.pdf
Availability of RNC50J1172BSBSL
QUANTITY
RNC50J1172BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1172BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1172BSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1172BSBSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1172BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1172BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J1172BSBSL
CONN HEADER 4POS .100 R/A SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS 0.5MM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 3% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
RELAY datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM datasheet.pdf
RES NETWORK 6 RES MULT OHM 5SIP datasheet.pdf
AIR REGULATING VALVE V-350 1/CS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 16POS CABLE M-F RA datasheet.pdf