Vishay/Dale RNC50J1173BSB14
RNC50J1173BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1173BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 117K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1173BSB14.pdf
Availability of RNC50J1173BSB14
QUANTITY
RNC50J1173BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1173BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J1173BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)117k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1173BSB14
Related LinksRNC50J1, RNC50J1173BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1173BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J1173BSB14
RES SMD 1.37M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A 32POS .100 15AU datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP FILM 3300PF 5% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
508 TB RIS CLA 2-ROWS-R datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 7POS PIN datasheet.pdf