Vishay/Dale RNC50J1181FSRE6
RNC50J1181FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1181FSRE6
Brief Description
RES 1.18K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1181FSRE6.pdf
Availability of RNC50J1181FSRE6
QUANTITY
RNC50J1181FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1181FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J1181FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.18k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1181FSRE6
Related LinksRNC50J1, RNC50J1181FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1181FSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J1181FSRE6
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.78K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC ZIGBEE SYSTEM-ON-CHIP 48-QFN datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
DIODE MODULE 80V 500A 3TOWER datasheet.pdf
FIXED IND 5.1NH SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS WALL MNT SKT datasheet.pdf