Vishay/Dale RNC50J1202BRB14
RNC50J1202BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1202BRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 12K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1202BRB14.pdf
Availability of RNC50J1202BRB14
QUANTITY
RNC50J1202BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1202BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J1202BRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1202BRB14
Related LinksRNC50J1, RNC50J1202BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1202BRB14 Details Description
Related parts for RNC50J1202BRB14
CONN HOUSING 2MM 10POS POLARIZED datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS STACKNG 15GOLD datasheet.pdf
LEVER datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 250VAC AXIAL CAN datasheet.pdf
RES 39 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AS1310-33 datasheet.pdf
FIBER AMP 2-OUT 1-IN NPN PW datasheet.pdf
IC LINKSWITCH CV/CC 10W 12ESOP datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf