Vishay/Dale RNC50J1240BSB14
RNC50J1240BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1240BSB14
Brief Description
RES 124 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1240BSB14.pdf
Availability of RNC50J1240BSB14
QUANTITY
RNC50J1240BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1240BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J1240BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)124
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1240BSB14
Related LinksRNC50J1, RNC50J1240BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1240BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J1240BSB14
TERMINAL BLOCK 3.5MM 16POS PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 261 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
GDT 230V 50KA DIN RAIL datasheet.pdf
3/16 INCH DUAL HST BK(1200/1 INC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf