Vishay/Dale RNC50J1240BSRE6
RNC50J1240BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1240BSRE6
Brief Description
RES 124 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1240BSRE6.pdf
Availability of RNC50J1240BSRE6
QUANTITY
RNC50J1240BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1240BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J1240BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)124
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1240BSRE6
Related LinksRNC50J1, RNC50J1240BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1240BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J1240BSRE6
RES SMD 0.068 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 13.3K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC FPGA 455 I/O 672FBGA datasheet.pdf
CBL RIBN 26COND TWIST-PAIR 30M datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
RES SMD 23.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
POT SLIDE 100K OHM .05W 20MM datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
HD SMT datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS CABLE SKT datasheet.pdf