Vishay/Dale RNC50J1240DSBSL
RNC50J1240DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1240DSBSL
Brief Description
RES 124 OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1240DSBSL.pdf
Availability of RNC50J1240DSBSL
QUANTITY
RNC50J1240DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1240DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1240DSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)124
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1240DSBSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1240DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1240DSBSL Details Description
Related parts for RNC50J1240DSBSL
IC OPAMP BUFFER 2.5MHZ 24TSSOP datasheet.pdf
IC DGTL POT 128POS 100K SGL 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN PLUG 65POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1MA 20V datasheet.pdf
RES 15.4K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf