Yageo RT0603DRE071K65L
RT0603DRE071K65L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603DRE071K65L
Brief Description
RES SMD 1.65KOHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603DRE071K65L.pdf
Availability of RT0603DRE071K65L
QUANTITY
RT0603DRE071K65L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603DRE071K65L
Internal Part NumberEIS-RT0603DRE071K65L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.65k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603DRE071K65L
Related LinksRT0603DR, RT0603DRE071K65L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603DRE071K65L Details Description
Related parts for RT0603DRE071K65L
IC 8BIT PIPELINE REG 24-SOIC datasheet.pdf
KIT DEV FOR AT75C221 datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE 400A 1250V 1KN/110 AR CU datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
OSC MEMS 26.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .102M 11POS datasheet.pdf
XCEDE LEFT 4PVH 4COL WK datasheet.pdf
POT 40K OHM 50W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
LABEL ELECTRL WARN 4.5"X1.1" 5PC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 0.6A 6SOT datasheet.pdf