Vishay/Dale RNC50J1242BSRSL
RNC50J1242BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1242BSRSL
Brief Description
RES 12.4K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1242BSRSL.pdf
Availability of RNC50J1242BSRSL
QUANTITY
RNC50J1242BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1242BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1242BSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1242BSRSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1242BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1242BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J1242BSRSL
CABLE MOD COIL 10COND SILVER 14' datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 60A DO247 datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 0.25A HOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.2A SYNC 10DFN datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 50V 30A TO3P datasheet.pdf
STRAIN RELIEF FOR FC/SC CONN datasheet.pdf
RES 8.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 120VWM 214VC SMAJ datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
SW MINI SPST-NO HINGE LEVER 250V datasheet.pdf