Vishay/Dale RNC50J1243BSRSL
RNC50J1243BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1243BSRSL
Brief Description
RES 124K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1243BSRSL.pdf
Availability of RNC50J1243BSRSL
QUANTITY
RNC50J1243BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1243BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1243BSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)124k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1243BSRSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1243BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1243BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J1243BSRSL
CONN RECEPT 20POS 24AWG MTA156 datasheet.pdf
IC 80C51 MCU FLASH 4K 28-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 510K OHM 2% 1W 0207 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
RES 1.43K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
SL VERT LATCH HEADER TIN 2POS datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 92MA 6.7 OHM SMD datasheet.pdf