Vishay/Dale RNC50J1243FSB14
RNC50J1243FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1243FSB14
Brief Description
RES 124K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1243FSB14.pdf
Availability of RNC50J1243FSB14
QUANTITY
RNC50J1243FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1243FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J1243FSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)124k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1243FSB14
Related LinksRNC50J1, RNC50J1243FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1243FSB14 Details Description
Related parts for RNC50J1243FSB14
IC Z8 GP MCU 4K OTP 20SSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 16A PNL MNT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 3 (Power) Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
MULTI DECK ROTARY SWITCH datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 9.4VWM 15.6VC DO41 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
KJB 21C 21#16 PIN RECP datasheet.pdf
COUNTER 5 CHAR 24V PANEL MOUNT datasheet.pdf