Vishay/Dale RNC50J12R1FSBSL
RNC50J12R1FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J12R1FSBSL
Brief Description
RES 12.1 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J12R1FSBSL.pdf
Availability of RNC50J12R1FSBSL
QUANTITY
RNC50J12R1FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J12R1FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J12R1FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J12R1FSBSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J12R1FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J12R1FSBSL Details Description
Related parts for RNC50J12R1FSBSL
RES SMD 300 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS PIN datasheet.pdf
IC SENSOR TEMP/HUM DGTL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
MODULE THYRISTOR 27A ADD-A-PAK datasheet.pdf
381 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS .100 SGL STR PCB datasheet.pdf