Yageo RL1206FR-070R25L
RL1206FR-070R25L picture photo
Mfg. Part Number
RL1206FR-070R25L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.25 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RL1206FR-070R25L.pdf
Availability of RL1206FR-070R25L
QUANTITY
RL1206FR-070R25L Order Process
Ship out your order
Specifications of RL1206FR-070R25L
Internal Part NumberEIS-RL1206FR-070R25L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.25
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±600ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL1206FR-070R25L
Related LinksRL1206FR, RL1206FR-070R25L Datasheet, Yageo Distributor
RL1206FR-070R25L Details Description
Related parts for RL1206FR-070R25L
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 2ROW R/A 26POS datasheet.pdf
CAP CER 27PF 7.2KV NP0 3838 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
IMPACT BP 6X10 LW SN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CABLE 4COND 6AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 2VOUT 60W datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 256KB FLASH 44VTLA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.6-5V 30W datasheet.pdf