Vishay/Dale RNC50J1300BSBSL
RNC50J1300BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1300BSBSL
Brief Description
RES 130 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1300BSBSL.pdf
Availability of RNC50J1300BSBSL
QUANTITY
RNC50J1300BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1300BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1300BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)130
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1300BSBSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1300BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1300BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J1300BSBSL
Crystal 111.0000kHz 100ppm 11pF 12 kOhm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V/ADJ 1A 16TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SER 1MSPS 24VQFN datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
IC MMIC AMP VCO BUFFER 24-QFN datasheet.pdf
CONN RECEPT 50POS 0.9MM datasheet.pdf