Vishay/Dale RNC50J1351BSBSL
RNC50J1351BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1351BSBSL
Brief Description
RES 1.35K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1351BSBSL.pdf
Availability of RNC50J1351BSBSL
QUANTITY
RNC50J1351BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1351BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1351BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.35k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1351BSBSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1351BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1351BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J1351BSBSL
DIODE GEN PURP 400V 50A B47 datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
IC DATA ACQ SYSTEM 12BIT 20-SOIC datasheet.pdf
IC MPU MIPS-I 100MHZ 179PGA datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 22 OLIVE datasheet.pdf
CONN PLUG 6 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 25A TO252 datasheet.pdf
RING KRIMPTITE (B-125-14) SPM datasheet.pdf
CONN HDR 2POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf