Vishay/Dale RNC50J1351BSRSL
RNC50J1351BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1351BSRSL
Brief Description
RES 1.35K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1351BSRSL.pdf
Availability of RNC50J1351BSRSL
QUANTITY
RNC50J1351BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1351BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1351BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.35k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1351BSRSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1351BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1351BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J1351BSRSL
CAP FILM 0.027UF 5% 200VDC RAD datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 50V 3A 8-SOIC datasheet.pdf
RES 18 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 100PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 750K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf