Vishay/Dale RNC50J1373BSRSL
RNC50J1373BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1373BSRSL
Brief Description
RES 137K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1373BSRSL.pdf
Availability of RNC50J1373BSRSL
QUANTITY
RNC50J1373BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1373BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1373BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)137k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1373BSRSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1373BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1373BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J1373BSRSL
RES ARRAY 7 RES 560K OHM 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 24.9K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 300V CHASS MNT datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 13-17 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CAP FILM 1500PF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 26.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 20% 250VDC AXIAL datasheet.pdf